Historia Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu liczy sobie już ponad 40 lat. W lipcu 1982 r. oddano do użytku pawilon handlowy ,,C” przy al. Pokoju 11. Część pomieszczeń przeznaczona została na działalność domu kultury.
Spółdzielczy Dom Kultury został utworzony na mocy uchwały Rady Nadzorczej Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej nr 18 z dnia 9.12.1983 roku.
Podstawowym zadaniem domu kultury jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców osiedli spółdzielczych, organizując różnorodne formy pracy adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Placówka szybko wpisała się w krajobraz kulturalny miasta. Pierwszy sukces, o którym rozpisywała się prasa miał miejsce w 1985 r. był to występ Zespołu Małych Form Teatralnych w warszawskim Teatrze „Stara Prochownia”, na zaproszenie jego dyrektora Wojciecha Siemiona. Spektakl „Oracz” oparty został na tekstach sieradzkiego poety Feliksa Rajczaka. W późniejszym czasie młodzieżowe grupy teatralne występowały na prestiżowych imprezach lokalnych, odnosząc sukcesy. Z wielką satysfakcją można mówić o sukcesach wychowanków z pracowni muzycznych, których od 1995 r. instruktorem jest Pan Jarosław Miłek. Laury zdobywali na festiwalach krajowych i zagranicznych.
Zespoły taneczne swoje umiejętności konfrontowały w ramach okręgowych turniejów tańca organizowanych przez SDK w latach 1986-1998. Imprezy cieszyły się dużą popularnością w regionie.
W latach 1982-1990 funkcjonował w SDK fotograficzny Klub „Olympus”, prowadzony przez zaangażowanego w nowinki techniczne instruktora Zbigniewa Misiaka. Za sprawą jego kontaktów z redaktorem Ryszardem Wójcikiem, autorem programu „Zatrzymane w kadrze” TVP 2, na grunt sieradzki trafiła nowość, jaką była kamera i technika video. Zbigniew Misiak i dziennikarz Krzysztof Lisiecki, byli inicjatorami powstania telewizji lokalnej, wykorzystując bazę techniczną, jaką była sieć kablowa, zakładana przez Sieradzką Spółdzielnię Mieszkaniową.
Placówka ma na swoim koncie wiele autorskich imprez, adresowanych do różnych grup wiekowych. W latach 1985-1991 były to „Mlekomalia” - koncerty dla młodzieży o wymowie antyalkoholowej. Przesłaniem tych imprez było połączenie muzyki rockowej z propagowaniem życia w trzeźwości. Pierwsza impreza z tego cyklu została zorganizowana 13 grudnia 1986 roku a gwiazdą był zespół „Sztywny Pal Azji”, laureat Festiwalu w Jarocinie. W kolejnych edycjach „T.Love”, „Róże Europy”, Żuki”, „Big Cyc”, „Oczy Cziornyje” - zespoły z pierwszych miejsc list przebojów muzyki rockowej. Impreza zyskała popularność w kręgach młodzieżowych. Uzyskała nagrodę Wojewódzkiego Domu Kultury - w ramach konkursu „Za nowatorski pomysł” a SDK otrzymał komputer „Atari” - wówczas duże osiągnięcie. „Mlekomalia” odbywały się w sali Teatru Miejskiego w Sieradzu.
Od 2015 roku w kalendarzu pojawiła się „Rewia talentów” - impreza promująca zespoły artystyczne SDK.
Duży udział w działalności programowej SDK zawsze zajmowała praca na rzecz seniorów.
Od kilku lat działają trzy Kluby Seniora. Działają też zespoły wokalne seniorów - „Apasjonata”, pracujący pod kierunkiem instruktora muzyki SDK Zbigniewa Mierzwińskiego oraz „Akord” z instruktorem Maciejem Owczarkiem.
Imprezą, która zdobyła uznanie dojrzałej publiczności był przegląd „Popołudnie z nostalgią”, realizowany pod patronatem rozgłośni „Nasze Radio”. Wykonawcy prezentowali piosenki z lat 70 i 80 ubiegłego wieku. W przeglądzie uczestniczyły zespoły seniorów i soliści z woj.łódzkiego.
SDK przygotowywał wiele przedsięwzięć adresowanych głównie do seniorów m.in. „Biesiada po Sieradzku”/w latach 2005-2014/ realizowana na sieradzkim skansenie. Kolaż sztuki ludowej, folkloru, regionalnej kuchni i muzyki w wykonaniu sieradzkich kapel ludowych, tworzył niepowtarzalny klimat. Potocznie nazywana „majówką”. Wśród wielu propozycji programowych SDK, były również koncerty muzyczne m.in. muzyki popularnej i muzyki operetkowej.
SDK na przestrzeni lat był miejscem organizacji wielu wystaw plastycznych, fotograficznych, filatelistycznych oraz prezentacji zbiorów sieradzkich kolekcjonerów i hobbystów.
Spółdzielczy Dom Kultury przygotowywał uroczystości jubileuszowe Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, począwszy od 30-lecia w 1988 r., przez kolejne lata do 60-lecia w roku 2018. Jubileusze Spółdzielni, to nie tylko rocznicowe gale, ale obszerne wydawnictwa obejmujące cały obszar działalności gospodarczej wraz z działalnością społeczno-kulturalną.
Do kwietnia 2022 roku Spółdzielczym Domem Kultury kierownikiem była pani Irena Kostrzewska.